SARGI

Transformatörlerin sargıları; gücüne, gerilimine ve bağlantı grubuna göre farklılık gösterir. Sargılarda müşterilerin talebine göre bakır veya alüminyum iletkenler kullanılmaktadır. Yalıtım malzemeleri trafonun dayanaklılığında önemli bir rol oynar. Özçelik Transformatör, kalitesine güvendiği üreticilerin yalıtım malzemelerini kullanmaktadır.

MONTAJ

Primer ile sekonder sargıların, elektriksel bir bağlantısı yoktur. Transformatörlerin primer ile sekonder sargıları, birbirinden elektriksel olarak yalıtıldıkları gibi; ayrıca nüveden de yalıtılır. Nüve, atomları yönlendirilmiş silisyum kaplı çelikten imal edilir. Nüvedeki bobinlerden birinin üzerinde gerilim uygulandığında nüve üzerinde bir manyetik akı oluşur. Özçelik Transformatör, montajı tamamlandıktan sonra Çekirdek ve Gövde Yalıtımının Kontrolünü (TS EN 60076-1 Madde 11.12) standardına uygun olarak test işlemini gerçekleştirir.

TANK ÜRETİMİ

Transformatörün her parçasının ayrı bir önemi olduğu gibi tankı da önemlidir. Trafonun çalışma sıcaklığına göre yağın genleşmesi hesaba katılarak dalga duvarlarının uygun uzunlukta ve kalınlıkta olması gerekir. Tankın kaynak işlemleri tamamlandıktan sonra, yağ sızdırmazlık testi ile son kontrolleri yapılır.

KURUTMA VE YAĞ DOLUM

Özçelik Transformatör, trafolarını vakum altında fırın ve yağ dolumu ile nemden ve havadan tamamen arındırır. Transformatörün aktif kısmı eğer uygun şekilde vakum altında kurutulmamış ve yağ dolumu yapılmamışsa içerisindeki nem; trafonun izolasyon kağıdının deforme olmasına veya dielektrik kat sayısının düşmesine sebep olur. Özçelik Transformatör bilgi birikimi ve deneyimi ile standartlara uygun bir şekilde kurutma ve yağ dolum işlemini gerçekleştirir.

TEST

Rutin testler, imalatı biten tüm transformatörlere uygulanan testlerdir. Ayrıca müşterilerin talebi üzerine ve anlaşmalara bağlı olarak özel testler de yapmaktayız.

Yeni
İmalatlarımız

Yeni İmalat işlemlerimizi inceleyebilirsiniz. İmalat öncesi ve sonrasında ki değişime bakabilirsiniz.
× WhatsApp İletişim